Racing motorolja med Double Ester teknologi för motorer med hög effekt och vid krävande körning. Motorolja av högsta kvalitet för kräsna bilförare.
Double ester baserad racing motorolja för tävlingsbruk med 100% syntetisk ester teknik. När endast det bästa är bra nog.
5W-30 Helsyntetisk Dexos 2 motorolja. För bensin & diesel motorer. Denna Dexos 2 godkända oljan krävs för alla nya GM/Opel/Vauxhall/Chevrolet diesel och bensinmodeller
Helsyntetisk C3 motorolja longlife för bensin och diesel. En 5W40 olja som uppfyller de flesta krav på marknaden.
Lämplig för de senaste bensin- och dieselmotorer tillverkade av bl.a. Mercedes Benz som uppfyller Euro 5 kraven och fordrar en s.k. mid SAPS olja. Den passar även för BMWs samtliga bensin- och dieseldrivna modeller som möter Euro 5 även deförsedda med partikelfilter. Oljan passar även övriga modernapersonbilar, stadsjeepar, lättare skåpbilar och transportfordonsom drivs med bensin eller diesel.
Gulf Formula CFE är en avancerad motorolja specifikt utvecklad med den modernaste additivteknologin för att möta de krav som gäller för s.k. mid-SAPS-oljor.